Czy opalanie w ciąży może zaszkodzić dziecku?

W okresie ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na witaminę D. W 80% D3 syntezowana jest w skórze pod wpływem słońca, dlatego przyszłe mamy powinny korzystać ze słonecznej aury. Mogą się opalać, jednak z umiarem, przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

Opalanie sprawia przyjemność, pozwala zapobiegać niedoborom witaminy D, jest sposobem na piękny kolor skóry. Z drugiej strony przyspiesza proces starzenia skóry, może prowadzić do oparzeń, a także rozwoju nowotworu. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób i jak często korzystasz z kąpieli słonecznych. Aby przebywanie na słońcu było bezpieczne należy przestrzegać kilku ważnych zasad – ograniczyć czas ekspozycji na promieniowanie i stosować środki ochrony.

Co zrobić, by opalanie w ciąży nie szkodziło?

Opalanie w ciąży nie jest zakazane! Przyszłe mamy mogą korzystać z kąpieli słonecznych pod warunkiem, że robią to z umiarem. Przede wszystkim powinny unikać godzin, gdy słońce operuje najmocniej, czyli ograniczyć przebywanie na zewnątrz między 11.00 a 15.00. Wybierając się na plażę należy nałożyć na skórę preparat ochronny z filtrem o wysokości odpowiedniej dla karnacji. Koniecznie trzeba też chronić przed słońcem brzuch – dobrze jest przykryć go delikatną i przewiewną tkaniną. Najlepszym sposobem na ładną i zdrową opalenizną są spacery.

Ciąża nie oznacza rezygnacji ze wszystkiego, co sprawia przyjemność. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo dziecka i jego mamy, dlatego konieczne jest stosowanie się do podstawowych zasad:

  • unikać przegrzania, zbyt długiego przebywania na słońcu;
  • opalać się w ruchu;
  • nosić  przewiewne, delikatne ubrania;
  • stosować kremy z filtrem, regularnie co 2 godziny;
  • nawadniać organizm;
  • schładzać skórę;
  • stosować kremy przeciw przebarwieniom;
  • stosować preparaty nawilżające i chłodzące.

Opalanie skutkuje większym wydzielaniem endorfin, co znacznie poprawia samopoczucie. Pomaga też zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3. Jej niedobór prowadzi do poważnych powikłań – cukrzycy ciążowej, rzucawki, bakteryjnego zapalenia pochwy, nieprawidłowego rozwoju dziecka. 

Czym grozi nadmierne opalanie w ciąży?

Opalanie może mieć też negatywne konsekwencje, zwłaszcza gdy ciężarne nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Nadmierne i zbyt częste przebywanie na słońcu może skutkować odwodnieniem, nasilać obrzęki nóg, powodować przegrzanie organizmu i prowadzić do udaru. W najcięższych przypadkach bywa przyczyną poronienia lub skurczów i  przedwczesnego porodu. Kobiety ciężarne są też bardziej narażone na powstawanie przebarwień na twarzy (to tzw. ostuda). Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w trakcie ciąży sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na powstawanie różnego rodzaju zmian (np. pajączków).

Pod wpływem słońca rozszerzają się naczynia krwionośne, co może doprowadzić do krwawień z dróg rodnych. W pierwszym trymestrze ciąży nadmierne opalanie może utrudniać wchłanianie kwasu foliowego.

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem?

Wybierając krem z filtrem należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wysokość – ciężarnym zaleca się sięgnięcie po SPF 30 lub SPF 50. Wśród dostępnych preparatów można znaleźć kremy mineralne, które nie wnikają w skórę, a odbijają promienie słoneczne oraz kremy chemiczne pochłaniające promienie UV. Przyszłe mamy mogą korzystać z obu rodzajów, jednak powinny zwrócić uwagę na ich skład – należy unikać substancji jak Benzophenone, Homosalate, Octyl Dimethyl PABA oraz Methoxycinnamat, Etylhexyl Methoxycinnamat.

Aby opalanie pozostawiło po sobie ślad w postaci pięknej opalenizny i dobrego samopoczucia, konieczne jest ostrożne i rozsądne korzystanie ze słońca. Przesada może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji.  



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Próżniowo-wibracyjne powiększanie piersi
Czytaj Dalej

Próżniowo-wibracyjne powiększanie piersi

Próżniowo-wibracyjne powiększanie piersi jest stosunkowo nową procedurą kosmetyczną. Jego zaletą w stosunku do tradycyjnej chirurgii jest obniżenie kosztów…
Powiększanie piersi - efekty przed i po
Czytaj Dalej

Powiększanie piersi – efekty przed i po

Przed uzyskaniem powiększenia piersi, pomocne jest zrozumienie okresu rekonwalescencji, możliwych komplikacji i możliwych skutków ubocznych. Operacja powiększenia piersi…
Czytaj Dalej

Jak działa laserowe usuwanie blizn?

Skuteczne laserowe usuwanie blizn możliwe jest dzięki wykorzystaniu takich urządzeń, jak Discovery Pico. Poznaj jego działanie.