Czy piersi rosną po ciąży? Odpowiedź lekarzy

Czy piersi rosną po ciąży? Odpowiedź lekarzy

Lekarze odpowiadają: „Tak, piersi rzeczywiście rosną po ciąży”. W rzeczywistości zmiany zaczynają się pojawiać już tydzień po poczęciu. Jest to spowodowane wzrostem poziomu progesteronu i estrogenu. Hormony te powodują, że piersi pęcznieją i zwiększają swój rozmiar, co jest konieczne, aby umożliwić przewody mleczne. Ponadto sutki rosną i ciemnieją.

krem na sutki może ukoić bolesne sutki

Jeśli szukasz kremu, który ukoi twoje bolesne sutki po ciąży, istnieje wiele dostępnych opcji. Świetnym wyborem jest krem na sutki bez lanoliny o nieklejącej się konsystencji. Ten rodzaj kremu jest idealny dla kobiet karmiących piersią, ponieważ jest bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka. Jest on również wykonany ze składników dopuszczonych do kontaktu z żywnością, które nie spowodują żadnych skutków ubocznych dla Twojego dziecka.

Krem do sutków może przynieść ulgę obolałym sutkom po ciąży, łagodząc podrażnienia i przywracając naturalne nawilżenie. Naturalne składniki, takie jak nagietek i korzeń prawoślazu, pomagają ukoić skórę i pomagają jej szybko się zagoić. Możesz również stosować kremy do sutków na bazie roślin, które są odpowiednie dla wegetarian lub wegan.

W supermarketach i aptekach dostępnych jest wiele różnych kremów. Niektóre zawierają alkohol, który może spowodować nasilenie się bolesności sutków. Inne rodzaje kremów są odrętwiające i zaburzają odruch wypróżniania.

mrowienie i bolesność sutków po ciąży

Kobiety często doświadczają bolesności i mrowienia sutków w czasie ciąży i po porodzie. Objawy te są powszechne i można je łatwo leczyć. Dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak Tylenol, mogą pomóc złagodzić dyskomfort. Pomocne jest również dołączenie do grupy wsparcia, aby uzyskać porady i wsparcie od innych przyszłych mam.

Mrowienie i bolesność sutków są normalną reakcją na odruch wyrzucania mleka, znany również jako wypływ mleka. Odruch ten jest spowodowany uwolnieniem hormonów prolaktyny i oksytocyny z przysadki mózgowej. To uwolnienie hormonów powoduje skurcz przewodów mlecznych, wyrzucając mleko w dół przewodów. Inne przyczyny mrowienia i bolesności piersi to zmiany hormonalne i karmienie piersią po porodzie.

Podczas badania 79% kobiet zgłaszało doświadczanie jakiegoś rodzaju bólu sutka, głównie w pierwszych tygodniach po porodzie. Z czasem liczba kobiet doświadczających bólu zmniejszyła się, ale poprawa była powolna. Niektóre kobiety nadal odczuwały ból trzy tygodnie po porodzie, a do 20% kobiet nadal odczuwało dyskomfort w osiem tygodni po porodzie.

Gruczoły sutkowe kurczą się po okresie dojrzewania

Gruczoły sutkowe zaczynają rosnąć z każdym cyklem miesiączkowym i rozwijają się aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Gruczoły sutkowe zwiększają swoją wielkość również podczas ciąży i karmienia piersią. W miarę starzenia się kobiety ilość estrogenów w jej organizmie zaczyna się zmniejszać, a gruczoły sutkowe zaczynają się kurczyć.

Gruczoły sutkowe zbudowane są z przewodów i małych kanalików, które wydzielają mleko. Są one otoczone tkanką tłuszczową i łączną. Przewody rosną w wyniku działania hormonów wydzielanych przez jajniki, które stymulują produkcję estrogenów jajnikowych.

Gruczoły sutkowe produkują mleko u obu płci. Gruczoły te zlokalizowane są w piersiach nad mięśniami piersiowymi większymi. Choć obecne u obu płci, gruczoły te są w dużej mierze funkcjonalne tylko u kobiet. Zewnętrznie, każda pierś ma podniesioną brodawkę, która jest pokryta pigmentem. Oba sutki są wrażliwe na dotyk.

Owulacja i menstruacja powodują obrzęk i wzrost

Podczas cykli menstruacyjnych Twoje piersi mogą zwiotczeć i czuć się nierówno. Jest to naturalna część cyklu i jest całkowicie normalna. W tym czasie Twój organizm produkuje dużą ilość estrogenu, który zwiększa elastyczność skóry. Hormon ten powoduje również, że Twoje piersi wyglądają na spuchnięte i delikatne.

Kiedy kobiety przechodzą owulację, często odczuwają ból w piersiach. Jest to spowodowane wahaniami hormonalnymi, które występują w okolicach owulacji. Ból zaczyna się zwykle na kilka dni przed owulacją i ustępuje po zakończeniu okresu. Jednak ten czas różni się wśród kobiet. Najlepszym sposobem na przewidzenie, kiedy zaczniesz odczuwać ból w piersiach, jest prowadzenie dziennika lub korzystanie z aplikacji do rejestrowania swoich okresów. Możesz również doświadczyć innych objawów w okolicach owulacji, takich jak zwiększony popęd seksualny.

Tkliwość piersi to kolejny objaw ciąży. American Pregnancy Association wymienia tkliwość piersi jako objaw drugorzędny, ponieważ jest on mniej powszechny niż inne objawy, takie jak zmiany płynu szyjkowego, podstawowa temperatura ciała i pozycja piersi. Kilka hormonów płodności jest odpowiedzialnych za wyzwalanie owulacji. Do hormonów tych należą hormon uwalniający gonadotropiny, hormon stymulujący pęcherzyki jajnikowe oraz progesteron.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane