Nawilżanie to podstawa Jak zregenerować suchą skórę

Nawilżanie to podstawa! Jak zregenerować suchą skórę?

Sucha skóra potrzebuje delikatnej pielęgnacji, która jednocześnie przywróci jej optymalny poziom nawilżenia. To bardzo ważne, ponieważ cera tego typu często ulega podrażnieniom, łatwo jest ją również uszkodzić. Co więc należy zrobić, by ją zregenerować?

Cera tego typu bywa trudna w pielęgnacji, wymaga bowiem odpowiedniego nawilżania i natłuszczania, ale również delikatnego traktowania. Sucha skóra może wynikać z uwarunkowań genetycznych, ale bywa też oznaką złego doboru kosmetyków oraz szkodliwego działania czynników zewnętrznych. 

Jak wygląda sucha skóra?

Jakie cechy charakterystyczne ma ? Można ją rozpoznać, nawet jeżeli nie jest się ekspertem w dziedzinie kosmetologii. Osoby o suchej cerze zmagają się z takimi problemami jak:

  • uczucie ściągnięcia i pieczenia;
  • brak miękkości, szorstkość;
  • pojawianie się mikropęknięć wywołujących stan zapalny.

Sucha skóra bywa na ogół jasna i cienka na tyle, że prześwitują przez nią naczynka krwionośne. Może to wywoływać również wrażenie jej zaczerwienienia. Oprócz tego jest matowa, ma niewidoczne pory, ale także staje się pozbawiona blasku. W efekcie cera wydaje się bardzo zmęczona, szara i przygaszona.

Sucha skóra – jakie są jej przyczyny?

Określając przyczyny takiego uwrażliwienia cery, trzeba odróżnić skórę suchą i odwodnioną. W pierwszym przypadku odpowiadają za nią uwarunkowania genetyczne. Natomiast w drugim – czynniki zewnętrzne, które zaburzają zewnętrzny . Sucha skóra może pojawiać się wraz z wiekiem, ponieważ po okresie przekwitania we krwi zmniejsza się stężenie niektórych hormonów odpowiadających za utrzymanie nawilżenia skóry oraz jej sprężystości.

Przyczyną suchości skóry mogą być choroby (na przykład Atopowe Zapalenie Skóry, łuszczyca), a także nieprawidłowości w budowie naskórka. Niedobór lipidów oraz naturalnego czynnika nawilżającego skutkuje stanem, który określany jest jako TEWL – przeznaskórkowa utrata wody.

Sposoby na suchą skórę – skuteczna pielęgnacja

Sucha skóra wymaga naprawdę delikatnego traktowania, dlatego kosmetyki przeznaczone do jej pielęgnacji trzeba dobierać z dużą rozwagą. Należy unikać zbyt agresywnych składników, które naruszają naturalną barierę lipidową. Będzie to bowiem skutkować dalszą utratą wody. Do przesuszania skóry prowadzą również zabiegi peelingujące i głęboko oczyszczające, lepiej więc z nich zrezygnować na rzecz innych działań. Do pielęgnacji cery suchej warto używać emolientów. Są to nowoczesne dermokosmetyki, które bardzo delikatnie dbają o suchą skórę. Tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, zapobiegającą utracie wody. Jednocześnie, dzięki naturalnym olejom natłuszczają ją, a także pomagają w uzupełnieniu niedoborów lipidów.

Jak powinna wyglądać codzienna rutyna pielęgnacyjna posiadaczek skóry suchej? 

  1. Należy zacząć od oczyszczania – bardzo dobrym wyborem jest płyn micelarny, po którym trzeba zastosować łagodną piankę do mycia twarzy.
  2. Kolejnym krokiem będzie przywrócenie skórze prawidłowego pH za pomocą toniku, a następnie nałożenie serum nawilżającego. Wzmocni ono działanie kremu.
  3. Przy wyborze kremu nawilżającego dla cery suchej warto kierować się sezonowością – inny skład będzie odpowiedni dla miesięcy letnich (postaw na lekkie kosmetyki), inny dla zimowych (warto korzystać z kremów bogatych w lipidy.
  4. Lepiej ograniczyć oczyszczanie twarzy peelingami, a jeśli już chce się go wykonać, warto sięgnąć po enzymatyczny. Warto rozważyć również wizytę u kosmetologa, który po diagnozie skóry może wykonać delikatny peeling chemiczny.

Skóra sucha wymaga dobrze dobranej pielęgnacji, która zniweluje jej największe problemy. Głównym jest niewystarczający poziom nawilżenia, ale pojawia się też inna bolączka. To szybsze oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności. Poznanie potrzeb swojej cery oraz zastosowanie odpowiednich kosmetyków i zabiegów w dużej mierze pozwala sobie z tym poradzić.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Nici liftingujące podbródek
Czytaj Dalej

Nici liftingujące podbródek

W tym artykule dowiesz się, jakie są efekty zabiegu podniesienia podbródka, czas rekonwalescencji oraz rodzaje szwów używanych podczas…