Ból po powiększeniu piersi - jak sobie radzić?

Ból po powiększeniu piersi – jak sobie radzić?

Jeśli doświadczasz bólu pooperacyjnego, istnieje kilka rzeczy, które mogą pomóc w radzeniu sobie z nim. Należą do nich antybiotyki, środki rozluźniające mięśnie, masaż i nieopioidowe leki przeciwbólowe. Podczas gdy niektórzy pacjenci mogą mieć trudności z tolerowaniem bólu, większość ludzi uważa, że można go opanować.

Środki rozluźniające mięśnie

Po operacji powiększenia piersi pacjentkom przepisuje się zwykle narkotyczne leki przeciwbólowe i środki rozluźniające mięśnie. Leki te pomogą złagodzić dyskomfort i zapewnić bezbolesny powrót do zdrowia. Pacjentki powinny zachować bezpieczeństwo i stosować te leki tylko w razie potrzeby. Ważne jest również, aby przyjmować je przez ograniczony okres czasu po zabiegu.

Okres rekonwalescencji rozpoczyna się dwa do pięciu dni po zabiegu i koncentruje się na komforcie pooperacyjnym. W domu pacjenci mogą zacząć przyjmować leki na receptę. Połączenie leków rozluźniających mięśnie i przeciwbólowych jest znane jako najskuteczniejsze leczenie ucisku związanego z powiększaniem piersi. Często pacjenci mogą odstawić leki po dwóch lub trzech dniach i wrócić do lekkiej pracy.

Naukowcy przebadali 132 pacjentki, które przeszły operację powiększenia piersi. Pacjentki zostały pogrupowane w zależności od środka przeciwbólowego zastosowanego podczas zabiegu. Z badania wykluczono te, które otrzymały wyłącznie bupiwakainę. Pozostałe otrzymały do zabiegu liposomalną bupiwakainę. Pozostali pacjenci zostali poddani augmentacji podmięśniowej.

Większość bólu w fazie rekonwalescencji związana jest z rozciąganiem mięśni. Ból jest najbardziej intensywny w pierwszych dniach po zabiegu i z czasem ustępuje. Pacjenci będą odczuwać pewien obrzęk, choć może on być minimalny w porównaniu z tym, co było przed zabiegiem. Implanty osiądą w nowej pozycji po kilku tygodniach.

Antybiotyki

W literaturze istnieją ograniczone dowody na odpowiednie stosowanie antybiotyków podczas operacji piersi z użyciem implantów. Istnieją również kontrowersje dotyczące czasu i sposobu prowadzenia profilaktyki antybiotykowej. W Stanach Zjednoczonych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) opublikowało wytyczne dotyczące zapobiegania zakażeniom miejsca operowanego. Generalnie odradzają one podawanie dodatkowych antybiotyków dożylnie po zamknięciu nacięć. Dodatkowo nie zalecają moczenia protez ani nawadniania tkanek antybiotykami.

Antybiotyki na ból po powiększeniu piersi są najczęściej przepisywane w celu leczenia podstawowej przyczyny zakażenia. Leki te są zwykle przyjmowane przez siedem do dziesięciu dni, aby pomóc zapobiec nawrotom infekcji. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać recepty. Jeśli ból utrzymuje się, odwiedź lekarza. W międzyczasie należy przyjmować acetaminofen, aby złagodzić dyskomfort podczas działania antybiotyków.

Ponadto, pacjenci z infekcjami bakteryjnymi powinni otrzymywać profilaktyczne antybiotyki przed wszczepieniem implantów. Pomoże to chronić implanty i zapobiegnie zakażeniu oraz skurczowi kapsuły. Pacjentki powinny również unikać planowych zabiegów stomatologicznych w ciągu trzech tygodni od operacji powiększenia piersi. Jeśli któreś z tych zagrożeń budzi niepokój, należy porozmawiać z chirurgiem o odpowiednim postępowaniu.

Pacjentki, które przyjmują antybiotyki na ból po powiększeniu piersi, powinny rozważyć skutki uboczne tych leków. Antybiotyki mogą powodować działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego. W ciągu pierwszych kilku dni po operacji organizm będzie wrażliwy na antybiotyki. Antybiotyki należy odstawić po ustąpieniu infekcji.

Masaż

Masaż po powiększeniu piersi jest doskonałym sposobem na złagodzenie bólu i obrzęku, które mogą wystąpić po zabiegu. Pomaga on rozluźnić tkankę bliznowatą wokół kapsuły implantu i utrzymać skórę luźną i elastyczną. Masaż pomaga również zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia skurczu kapsularnego, który występuje, gdy tkanka bliznowata twardnieje wokół implantu. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących masażu po powiększeniu piersi.

Istnieją dwa podstawowe powody, dla których masaż jest zalecany po powiększeniu piersi: aby manipulować implantami oraz aby zapobiec skurczowi kapsularnemu (nadmiarowi tkanki bliznowatej wokół implantu). Oba te stany mogą prowadzić do bolesnych wyników, stwardnienia piersi i przesunięcia implantu. Masaż rozbija tę tkankę bliznowatą, dzięki czemu piersi wyglądają bardziej naturalnie.

Masaż w przypadku bólu po powiększeniu piersi należy rozpocząć jak najszybciej po zabiegu. Pomoże to implantowi osiąść i zachować swoje odczucia. Idealnie, masaż powinien rozpocząć się w ciągu pierwszego tygodnia. Po pierwszym tygodniu większość nacięć po zabiegu augmentacji jest wystarczająco zagojona, aby poddać się masażowi implantów piersi. Jeśli jednak w przeszłości przeprowadzono operację, masaż może nie być możliwy po zabiegu.

Masaż powinien być wykonywany regularnie po zabiegu powiększania piersi. W zależności od rodzaju wykonanego zabiegu, ten rodzaj masażu może się różnić technikami. Zazwyczaj piersi powinny być masowane łokciem i knykciami, choć można stosować również inne metody. Pamiętaj, aby przed masowaniem sprawdzić w lustrze swoją technikę i pozycję.

Masowanie piersi po operacji może pomóc w zapobieganiu przykurczowi kapsularnemu. Skurcz kapsularny to ciasna kapsułka wokół implantu piersi, która może powodować ból. Masowanie piersi po zabiegu powiększenia piersi może pomóc w zapobieganiu tej dolegliwości, ale zawsze należy najpierw skonsultować się z chirurgiem.

Nieopioidowe leki przeciwbólowe

Nieopioidowe leki przeciwbólowe przy powiększaniu piersi stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla opioidów, które mogą mieć szereg poważnych skutków ubocznych, w tym zaparcia i nudności. Ponadto mogą one mieć niekorzystny wpływ na czynność układu oddechowego i mogą silnie uzależniać. Stosowanie opioidów po zabiegach chirurgicznych powinno być ograniczone do najmniejszej skutecznej dawki, aby zapobiec uzależnieniu i działaniom niepożądanym.

Nieopioidowe leki przeciwbólowe są skuteczne w przypadku łagodnego i umiarkowanego bólu i są zwykle dostępne bez recepty. Wiele z tych leków jest silniejszych niż się wielu osobom wydaje, a stosowane regularnie mogą znacznie zmniejszyć ból i poprawić jakość życia. Ponadto, kobiety powinny unikać czekania z przyjmowaniem tych leków do momentu, gdy ból jest silny.

Niektóre kobiety rzeczywiście potrzebują opioidów na ból pooperacyjny, ale nie wszystkie. Podczas procesu przedoperacyjnego lekarze powinni omówić z pacjentkami nieopioidowe leki przeciwbólowe. Ma to na celu uniknięcie nadmiernego przepisywania opioidów, które są szczególnie niebezpieczne, gdy są stosowane przy drobnych operacjach. To właśnie praktyka nadmiernego przepisywania opioidów napędza epidemię opioidów.

Poza łagodzeniem bólu pooperacyjnego, nieopioidowe leki przeciwbólowe pomagają również obniżyć ryzyko zakrzepów krwi, infekcji płuc i moczu. Mogą również skrócić czas, jaki pacjent potrzebuje na powrót do zdrowia po operacji. Ważne jest, aby poinformować lekarza o swoim bólu, aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią dawkę i nie masz żadnych działań niepożądanych.

W prospektywnym, podwójnie ślepym, randomizowanym badaniu McCarthy i wsp. badali skuteczność ciągłego wlewu środka znieczulenia miejscowego w przypadku bólu pooperacyjnego. Pacjenci otrzymywali albo 0,5% bupiwakainę, albo zwykłą sól fizjologiczną. Badacze stwierdzili, że pacjenci, którzy otrzymali pompę przeciwbólową, zgłaszali mniej negatywnych skutków niż ci, którzy otrzymali leki narkotyczne.

Chirurgiczne usunięcie urażonych nerwów

W przypadkach pooperacyjnego przewlekłego bólu po powiększeniu piersi, chirurgiczne usunięcie urażonych nerwów może złagodzić dyskomfort. Stan ten znany jest jako zespół bólowy po powiększeniu piersi (PBSPS). Lokalizacja implantów piersi, przeszczepu tłuszczu i implantów może powodować uraz nerwów.

Chirurgiczne usunięcie urażonych nerwów może być prostym zabiegiem ambulatoryjnym. Polega on na wykonaniu niewielkich nacięć na mostku, boczku lub kręgosłupie w celu odsłonięcia nerwów. Po zidentyfikowaniu nerwów, podawany jest środek znieczulający w celu zablokowania ich sygnałów. Drętwienie po tym zabiegu może utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet przez całe życie.

Po zabiegu powiększania piersi nerwy są zwykle podmięśniowe lub znajdują się w splocie ramiennym. Mogą one zostać naruszone przez powstałą tkankę bliznowatą lub przez migrację implantów. Podmięśniowe umieszczenie implantów może uwięzić nerw w kapsule otaczającej implant. Może to skutkować bezpośrednim uciskiem splotu ramiennego lub bólem skierowanym.

Po zabiegu powiększania piersi często zdarza się, że pacjentki odczuwają pewien poziom bolesności w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach ból jest bardziej dotkliwy niż w innych i może wymagać dłuższej przerwy w pracy. Jednak po tygodniu pacjentki mogą powrócić do większości czynności. Aktywność fizyczna, taka jak ćwiczenia, może wymagać dłuższego powrotu do zdrowia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane