Powiększanie piersi implantami - czy zabieg jest niebezpieczny?

Powiększanie piersi implantami – czy zabieg jest niebezpieczny?

Z powiększaniem piersi za pomocą implantów wiążą się pewne zagrożenia i pacjentka zawsze powinna wiedzieć, jakie one są. Jednym z tych zagrożeń jest pęknięcie implantu piersi. Możliwe jest również wystąpienie skurczu kapilarnego wokół implantu, co powoduje konieczność jego usunięcia.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z klinika-lodz.pl

Wybór usunięcia implantów piersi

Decyzja o usunięciu implantów piersi po powiększeniu piersi jest decyzją poważną. Nie tylko jest to nienaturalne, ale trzeba też wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia komplikacji i związane z tym ryzyko. W niektórych przypadkach całkowite usunięcie implantów może być konieczne. Zawsze najlepiej jest omówić procedurę ze swoim chirurgiem. On lub ona wyjaśni Twoje opcje, w tym czas rekonwalescencji i wszelkie ryzyko z tym związane.

Jednym z najczęstszych powikłań jest krwiak, czyli nagromadzenie krwi w pobliżu miejsca operacji. Może on być bolesny i powodować obrzęk. Ryzyko wystąpienia krwiaków jest wysokie zaraz po operacji i mogą one skutkować dodatkowymi operacjami. Te dodatkowe operacje również będą wiązały się z podobnym ryzykiem. Jeśli zdecydujesz się na usunięcie implantów po powiększeniu piersi, prawdopodobnie będziesz musiała zmierzyć się z tym ryzykiem wielokrotnie.

Wybór usunięcia implantów piersi po powiększeniu piersi jest niebezpieczny, ponieważ operacja może spowodować poważne komplikacje. Podczas zabiegu najprawdopodobniej będziesz w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, więc musisz się upewnić, że Twój chirurg ma odpowiednie kwalifikacje do wykonania zabiegu. W trakcie zabiegu wykona on nacięcie w fałdzie piersi lub wokół otoczki.

Innym ryzykiem związanym z usuwaniem implantów piersi po powiększeniu piersi jest związany z implantami piersi chłoniak anaplastyczny z dużych komórek, czyli BIA-ALCL. Rak ten dotyka tkanek otaczających implant i może być trudny do zdiagnozowania i leczenia. BIA-ALCL jest rzadkim nowotworem, ale może wystąpić. Jeśli zdecyduje się Pani na usunięcie implantów, chirurg będzie mógł porozumieć się z onkologiem, aby omówić Pani przypadek.

Niezależnie od powodów decyzji o usunięciu implantów piersi, musisz rozważyć swoje uczucia związane z operacją i to, jak ona na Ciebie wpłynie. Może ona zwiększyć lub zmniejszyć Twoją pewność siebie. Możesz nie być całkowicie zadowolona z wyników i możesz czuć, że Twoje ciało mówi Ci, że jest źle.

Powikłania operacji powiększania piersi

Istnieje kilka powikłań, które mogą wystąpić po operacji powiększania piersi. Niektóre z nich mogą być niewielkie i można je leczyć, podczas gdy inne mogą być poważne. Pacjenci powinni omówić swoją historię medyczną z chirurgiem. Zazwyczaj operacja powiększania piersi trwa około jednej do dwóch godzin. Niektóre kobiety mogą odczuwać obrzęk lub ból po zabiegu.

Chociaż ryzyko związane z operacją powiększania piersi jest niewielkie, pewne warunki zdrowotne mogą zwiększyć ryzyko powikłań. Należą do nich wiek, niektóre zaburzenia krwi i choroby serca. Ponadto, kobiety z wysokim ciśnieniem krwi są bardziej narażone na wystąpienie powikłań. Pacjenci z cukrzycą lub POChP mogą również doświadczać wolniejszego gojenia się ran i mieć zwiększone ryzyko wystąpienia udaru.

Jednym z najczęstszych powikłań jest awaria implantów piersi. Może to nastąpić z powodu niewłaściwego rozmiaru, źle umieszczonego implantu lub pękniętego implantu. Implanty mogą też z czasem zwiotczeć. Oprócz awarii implantu kobiety mogą odczuwać drętwienie po operacji i dyskomfort podczas stosunku seksualnego.

Innym potencjalnym powikłaniem jest zakażenie. Występuje ona u około 2% pacjentek. Większość chirurgów umieszcza w ranie przed operacją roztwór antybiotyku, aby zapobiec zakażeniu. Infekcje często objawiają się bólem, gorączką, obrzękiem i zaczerwienieniem. W łagodnych przypadkach pacjenci mogą przyjmować tabletki z antybiotykiem przez kilka dni, natomiast poważniejsze infekcje mogą wymagać hospitalizacji. Jeśli zakażenie rozprzestrzeni się na sam implant, może być konieczna dodatkowa operacja.

Większość kobiet doświadcza utraty czucia w piersiach po operacji powiększenia piersi. Ta utrata czucia będzie trwała przez około 6 do 12 miesięcy. Jest to normalne, że kobiety odczuwają pewien dyskomfort, ale u 15% pacjentek może dojść nawet do całkowitej utraty czucia sutków.

Ryzyko pęknięcia implantu

Istnieje szereg czynników, które mogą zwiększyć ryzyko pęknięcia implantu podczas zabiegu powiększania piersi. Należą do nich wiek i rodzaj implantu. Na przykład, starsze implanty są bardziej narażone na pęknięcie niż młodsze. W ciągu pierwszego roku po wszczepieniu implantu częstość występowania pęknięć jest niska, ale po tym czasie ryzyko wzrasta.

Liczba kobiet, które poddały się operacji powiększenia piersi, rośnie. Wiele pacjentek obawia się pęknięcia implantu podczas zabiegu, ale ryzyko to jest niewielkie. Ogólnie rzecz biorąc, implanty trzeciej generacji są mniej narażone na pęknięcie. Jednak wskaźnik pęknięć jest wyższy w przypadku implantów drugiej generacji. Szanse na pęknięcie implantu wynoszą około 15% po trzech latach i 15% po 10 latach.

Niezależnie od tego, czy ma Pani silikonowy czy solny implant piersi, z obydwoma wiążą się pewne zagrożenia. Implanty mogą pęknąć z kilku powodów, w tym z powodu błędu chirurgicznego, upadku lub nacisku podczas mammografii. Chociaż oba rodzaje pęknięć mogą być niebezpieczne, skutki pęknięcia implantu różnią się znacznie. Na przykład w przypadku pęknięcia implantu solnego, dotknięty nim obszar szybko zmieni kształt. Ponadto z pękniętego materiału będzie wyciekać słona woda, która zostanie wchłonięta przez organizm.

Procedura chirurgiczna mająca na celu naprawę pęknięcia implantu jest zasadniczo taka sama jak wymiana implantu piersi. Podczas tego zabiegu chirurg będzie starał się oczyścić jak najwięcej silikonu z otaczającej go tkanki. Niektóre kobiety decydują się na powrót do swojego oryginalnego chirurga plastycznego, podczas gdy inne szukają innego chirurga. Jeśli pęknięty implant nie powoduje żadnych komplikacji, zabieg będzie stosunkowo prosty i będzie wymagał tylko jednej operacji.

MRI są również wykorzystywane do określenia obecności wycieku. Badanie to jest często dokładniejszym sposobem wykrywania pęknięcia implantu. Jednak wyniki nie są w 100% dokładne, a nienaruszony implant może wyglądać na pęknięty, gdy badanie MRI nie wykazuje pęknięcia.

Ryzyko reoperacji po skurczu kapsularnym

Skurcz kapsularny jest potencjalnie poważnym powikłaniem po powiększeniu piersi za pomocą implantów. Powoduje on zacieśnienie i deformację kapsułki wokół implantu, co może skutkować przewlekłym bólem. Może również podnieść implant ponad pierś, zniekształcając jej kształt. Do skorygowania tego stanu może być konieczna reoperacja.

Metody chirurgiczne mogą poprawić wyniki pacjentów poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia obkurczenia kapsularnego. Pacjentki powinny zapytać swojego chirurga o ryzyko wystąpienia skurczu kapsularnego. Chirurdzy mogą zalecić zmianę miejsca wszczepienia lub wymianę implantów w celu zmniejszenia tego ryzyka.

Zabiegi chirurgiczne mające na celu skorygowanie skurczu kapsularnego mogą spowodować powstanie tkanki bliznowatej wokół implantu. W ciężkich przypadkach może być konieczna reoperacja w celu wymiany implantu i skorygowania tkanki bliznowatej. Jednak większość reoperacji nie jest konieczna i większość pacjentów nie wymaga operacji rewizyjnej.

Chociaż genetyka odgrywa rolę w powstawaniu skurczu kapsularnego, stan ten można na ogół leczyć. Jeśli w rodzinie występowały choroby autoimmunologiczne, gruba tkanka bliznowata lub problemy z implantami medycznymi, możesz być w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju tego problemu.

Jeśli obawiasz się skurczu kapsularnego, możesz poprosić chirurga o zastosowanie teksturowanych implantów żelowych. Są one mniej narażone na skurcz kapsularny, ponieważ nie mają kontaktu z kanałami piersiowymi, w których żyją bakterie. Ponadto umieszczenie podskórne pozwala na ciągły masaż implantu, co zapobiega powstawaniu blizn.

Chociaż istnieje wiele potencjalnych powikłań związanych z powiększaniem piersi, poważne komplikacje są rzadkie. Występują one w mniej niż jednej na 100 operacji. U niektórych pacjentek wystąpi krwawienie do przestrzeni wokół implantu. Zwykle występuje to w ciągu dwóch do trzech tygodni od operacji, ale może się zdarzyć nawet dwa tygodnie później. Chociaż ryzyko jest bardzo niskie, wymaga to ponownej wizyty na sali operacyjnej w celu usunięcia krwi i zatrzymania krwawienia.

Wybór chirurga plastycznego do powiększenia piersi

Wybór chirurga plastycznego do wszczepienia piersi z implantami jest ważną decyzją, którą należy podjąć ostrożnie. Chirurg, którego wybierzesz, powinien mieć odpowiednie doświadczenie i referencje. Chirurg plastyczny musi być certyfikowany przez American Board of Plastic Surgery (ABPS) przed wykonaniem operacji powiększenia piersi. Certyfikacja zarządu oznacza, że chirurg spełnił surowe standardy i został dokładnie przeszkolony.

Dobry chirurg plastyczny zbada Twoje ciało, aby określić najlepszy rozmiar i kształt implantów, które zostaną umieszczone. Zmierzy także Twój wzrost i wagę, a także ogólną budowę Twojego ciała. Na przykład, pacjentki o szerszych ramionach i biodrach będą potrzebowały większych implantów piersi niż te o mniejszej budowie ciała.

Umieszczenie implantów jest kluczowe, ponieważ niewłaściwe umieszczenie implantów może wpłynąć na proporcje piersi i klatki piersiowej. Może to spowodować opadanie i zwisanie. Istnieje również ryzyko pęknięcia implantu. W przypadku pęknięcia implantu może wystąpić bolesność, obrzęk oraz zmiana kształtu i czucia piersi.

Po zabiegu może Pani odczuwać pewną bolesność lub siniaki, ale objawy te ustąpią. Większość pacjentek może wrócić do domu tego samego dnia, choć przez dwa tygodnie należy unikać intensywnej aktywności. Chirurg kosmetyczny wyjaśni, kiedy można powrócić do normalnych zajęć. Niektórzy pacjenci mogą nawet wrócić do pracy po kilku tygodniach, ale nie należy oczekiwać idealnych rezultatów po zabiegu.

Jest wielu chirurgów plastycznych, którzy wykonują powiększanie piersi. Ważne jest, aby wybrać chirurga plastyka z certyfikatem do zabiegu powiększania piersi. Koniecznie przeczytaj opinie pacjentów i poszukaj zdjęć przed i po zabiegu. Należy również zadać pytania dotyczące referencji chirurga i doświadczenia. Lekarz, który jest doświadczony, będzie bardziej otwarty i otwarty z tobą.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Gdzie wykonać zabieg nici liftingujących
Czytaj Dalej

Gdzie wykonać zabieg nici liftingujących

Być może zastanawiasz się, gdzie można wykonać zabieg nici liftingujących. Musisz znać koszty, typowego kandydata i wiedzieć, gdzie…