Czy w salonie urody lub salonie fryzjerskim trzeba mieć kasę fiskalną?

Mikołaj Ostrowski16 marca 20182 komentarze

Kasa fiskalna w salonie urody

Od osób planujących otwarcie salonu dostaję często pytanie o kasę fiskalną. Czy trzeba mieć kasę, kiedy ją należy kupić, jaką kasa jest najlepsza, czy są jakieś ulgi?

Te pytania wynikają z tego, że przepisy dotyczące kas fiskalnych w salonie urody zmieniały się.

Zasada jest taka:

każdy, kto dokonuje sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych, nieprzedsiębiorców, jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania nie niej obrotu.

Zaraz, zaraz… – powiesz – …przecież nie każdy ma kasę.

To prawda, Minister Finansów przewidział kilkadziesiąt wyjątków od obowiązku posiadania kasy. Wśród tych wyjątków nie ma salonów urody i zakładów fryzjerskich. Wprost bowiem wskazano, że:

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się w przypadku świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

 

Czyli: masz obowiązek posiadania kasy. Od początku, od pierwszej usługi. Amen.

*****

Zanim otworzysz swoje drzwi dla klientów, musisz mieć kasę, w przeciwnym razie dopuszczasz się naruszenia prawa (a wierz mi, konsekwencje braku kasy mogą być nieprzyjemne, szerzej w przyszłości o tym napiszę).

Powtórzę raz jeszcze w salonie urody lub fryzjerskim musisz mieć kasę od pierwszej usługi!

Jedynie, czym mogę Cię pocieszyć to ulgą. Uff…. Jest ulga! Jeśli kupiłeś do swojego salonu kasę, to możesz odliczyć od podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących. Są pewne ograniczenia: ulga dotyczy 90% ceny i nie więcej niż 700 zł. Istnieje wiele kas na rynku w tej cenie. I są jeszcze warunki (na szczęście nietrudne do realizacji):

  • Po pierwsze, musisz złożyć do urzędu skarbowego (jeszcze przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania) pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscach ich używania.
  • Po drugie, posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę.
  • Po trzecie, rozpocząć ewidencjonowanie nie później niż przy pierwszej czynności. Tyle!

Na końcu życzę Ci wielu klientów, tak aby Twoja kasa była rozgrzana do czerwoności ilością nabijanych paragonów!

Niech kasa będzie z Tobą!

*****

Podstawa: § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2017r. w sprawie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. 2017, poz. 2454), § 5 ust. 7 tego rozporządzenia oraz art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. 2017, poz. 1221 ze zm.)

Poczytaj też: 6 spraw, o których musisz wiedzieć przy remoncie salonu urody

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Hanna Sierpień 22, 2019 o 11:35

Super wyjaśnienie! Dziękuję 😉 Jestem fryzjerką i zastanawiałam się jak to wygląda, jeśli chodzi o kasę fiskalną dla fryzjera. Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. 😉

Odpowiedz

Mikołaj Ostrowski Sierpień 22, 2019 o 11:56

Cieszę się, że mogliśmy pomóc. W tym zakresie wątpliwości nie ma 🙂 Pozdrawiamy

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez OWIW Legal Ostrowski Wołyniec i Wspólnicy Adwokaci sp.k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest OWIW Legal Ostrowski Wołyniec i Wspólnicy Adwokaci sp.k. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ostrowski@owiw.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: