Czy można prowadzić salon bez ZUS?

Mikołaj Ostrowski12 czerwca 20193 komentarze

Dawno nie było żadnego wpisu na blogu (nadmiar pracy!), wiele rzeczy się pozmieniało, ale do powrotu na bloga zachęciło mnie pytanie, które pojawiło się na jednej z grup na facebooku. Pytanie było takie:

Czy można prowadzić salon urody lub fryzjerski bez ZUS?

Takie samo pytanie często jest mi zadawane, jako doradcy branży beauty.

W grupie na facebooku padały różne odpowiedzi, najczęściej pisano o ubezpieczeniu rolniczym. Tymczasem można prowadzić salon urody lub fryzjerski bez płacenia składek ZUS!

Zapytacie jak? Są co najmniej dwa rozwiązania:

1. Nierejestrowana działalność

Zgodnie z Prawem przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, z której przychód nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ten limit przychodów wynosi w tym roku 1125 zł miesięcznie (a od 2020r. będzie to kwota 1225 zł). Co ważne, przepisy mówią o przychodzie, a nie dochodzie. Nierejestrowaną działalność może prowadzić wyłącznie osoba, która w okresie ostatnich 5 lat nie wykonywała działalności gospodarczej.

Innymi słowy, jeśli miesięcznie nie masz przychodu większego niż 1125 zł, to nie musisz rejestrować działalności i płacić ZUS!

To rozwiązanie nie pozwala jednak zarabiać większych pieniędzy. Jest jeszcze lepsze rozwiązanie.

2. Spółka z o.o.

Jeżeli będziesz miał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której będziesz członkiem zarządu, możesz wypłacać sobie wynagrodzenie członka zarządu bez ZUS!

Jak to działa? Po pierwsze Twoja spółka nie może być jednoosobowa. Musisz mieć wspólnika, chociażby w udziale 1%. Inaczej zapłacisz ZUS.

Jak już masz spółkę, w której masz większość udziałów i jesteś w tej spółce członkiem zarządu, możesz podjąć uchwałę o przyznaniu i wypłaceniu sobie wynagrodzenia. To wynagrodzenie jest co do zasady wolne od ZUS, trzeba tylko zapłacić podatek dochodowy.

Trzeba jednak uważać, wynagrodzenie członka zarządu jest opodatkowane skala podatkową. Nie można płacić podatku liniowego 19%. To oznacza, że przy kwocie do 85 528 zł mamy 18% podatek dochodowy, zaś powyżej tych dochodów, płacimy 32%.

To rozwiązanie ma inne dodatkowe korzyści: możliwość opodatkowania dochodów spółki z o.o. podatkiem dochodowym od osób prawnych 9% oraz inne formy legalnej optymalizacji.

***

Zapytasz się, gdzie jest haczyk? Po pierwsze nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, więc jeśli chcesz się leczyć w publicznych placówkach trzeba dokupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za 451,35 zł. Po drugie, jeśli nie będziesz w stanie prowadzić księgowości spółki z o.o., to koszty takiej obsługi są droższe niż prowadzenie księgowości dla jednoosobowej działalności. Po trzecie, nie odkładasz nawet złotówki na emeryturę.

Warto jednak policzyć sobie wszystkie za i przeciw. W OWIW doradzając branży beauty niejednokrotnie przygotowuję plany obciążeń fiskalnych, dobierając najkorzystniejsze rozwiązanie w danej sytuacji. Jeśli chcesz zapytać o szczegóły, chętnie wraz z Anetą Jaworską, która jest księgową w OWIW Accounting, pomożemy. Dobrane rozwiązanie musi być skrojone do Twoich potrzeb!

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Kowal Czerwiec 12, 2019 o 23:31

Panie Mecenasie, a co ze spółką cywilną? Albo innymi spółkami? Czy tam też nie trzeba płacić ZUSu?

Aga

Odpowiedz

Mikołaj Ostrowski Czerwiec 13, 2019 o 09:48

Dzień dobry, dziękuję za komentarz! W pozostałych spółkach (mówię to u cywilnej, jawnej, komandytowej, inne nie mają zastosowania do branży beauty) wspólnicy płacą ZUS. Co więcej, wspólnicy spółki jawnej i komandytowej nie mogą korzystać z tzw. preferencyjnego ZUS-u przez pierwsze 24 miesiące działalności.

Odpowiedz

Katarzyna Czerwiec 14, 2019 o 01:03

No pewnie, że można prowadzić firmę bez ZUS, tylko czy naprawdę to się nam opłaca ? To pytanie głownie do młodych kobiet, które planują mieć dzieci 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez OWIW Legal Ostrowski Wołyniec i Wspólnicy Adwokaci sp.k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest OWIW Legal Ostrowski Wołyniec i Wspólnicy Adwokaci sp.k. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ostrowski@owiw.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: