Biała lista VAT – co nie działa?

Mikołaj Ostrowski10 października 2019Komentarze (0)

biała lista Od 1 września 2019 r. funkcjonuje tzw. „biała lista VAT” – system informatyczny Ministerstwa Finansów, który ma obejmować wszystkie numery kont bankowych polskich przedsiębiorców. W dużym skrócie to wykaz elektroniczny czynnych podatników VAT.

Celem „białej listy VAT” jest zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Jeśli Twój partner biznesowy jest na „białej liście VAT”, to znaczy, że możesz  spać spokojnie, bo robisz z nim legalne interesy.

Niestety, praktyka pokazuje, że funkcjonowanie „białej listy VAT” jest obecnie dalekie jest od ideału. Głównym problemem jest to, że od momentu jej uruchomienia, części podatników zwyczajnie na niej ma.

Jakie są konsekwencje braku Twojej firmy na „białej liście VAT”?

 

Przedsiębiorcy obawiają się, że ich kontrahenci zrezygnują z prowadzenia biznesu z ich firmą, gdy zorientują się, że na „białej liście VAT” nie ma numeru jej rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Ma to istotne znaczenie, ponieważ 1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie przepis, zgodnie z którym, kto zapłaci za transakcje o wartości powyżej 15 tys. zł na inny rachunek niż figurujący na „białej liście VAT”, nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu oraz odpowie solidarnie ze sprzedawcą za nierozliczony VAT z tytułu tej transakcji.

Co w przypadku, gdy się pomylimy i przelejemy środki na rachunek bankowy nie znajdujący się na „białej liście VAT”? W takiej sytuacji mamy 3 dni od zlecenia przelewu na powiadomienie urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury o naszym błędzie.

Ważne!

Niestety tylko osoby, które dokonują przelewu mogą samodzielnie zgłosić swój błąd do urzędu skarbowego. Nie może tego za nas zrobić odbiorca płatności, który zorientował się, że wystąpił taki błąd.

Tylko wtedy unikniemy kary w postaci braku możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Pozostałe problemy z białą listą VAT

 

  • Innym problemem jest brak możliwości wstecznego sprawdzania kontrahentów. Z „białej listy VAT” wynika, że dany podmiot nigdy nie był podatnikiem VAT, mimo że prawda jest inna – figurował on w rejestrze, a dopiero potem został z niego wykreślony. Jest to istotne dla prawa do odliczenia podatku naliczonego. Nie można bowiem odliczyć podatku z faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany.
  • Zdarzają się również przypadki, w których data rejestracji firmy dla celów VAT nie zgadza się z podaną w wykazie.
  • Problemy mają również przedsiębiorcy, którzy handlują z zagranicznymi podmiotami zarejestrowanymi dla celów VAT w Polsce. Na „białej liście VAT” numerów zagranicznych rachunków bankowych.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez OWIW Legal Ostrowski Wołyniec i Wspólnicy Adwokaci sp.k. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest OWIW Legal Ostrowski Wołyniec i Wspólnicy Adwokaci sp.k. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem ostrowski@owiw.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: